Presentation Schedule



Locations:

  • Welcome Center: Many thanks to Packaging & Converting Essentials for providing space!
  • Hyperstring: Many thanks to Hyperstring.net for providing our conference venue!
  • Vendors & Exhibits: Many thanks to the New Media Consortium (NMC) for providing space for all of our booths!
  • EduIsland: Many thanks to Milosun Czervick and the EduIsland collective for providing this space for speakers!
  • Posters: Many thanks to Rockcliffe University for providing this space!
  • Gaming Stations: Many thanks to Veritas Varisan for provding this space.
  • And thanks to the many organizations and individuals were willing to give land if we needed more...

Schedule:

All times are in PDT! Please visit the ABSTRACT PAGE to read more about the presentations!
Click here to read about POSTER PRESENTATIONS!

Time (SLT)
Hyperstring
NMC (Outreach sim)
EduIsland
Hospitality Events
12:00 AM

Birdie Newborn (Birdie Newcomb-SL)

Breaking Loose: Educators at Large - Where to start without college backing? Will the paradigm be unbroken?

Moderator: Rainbow Drake (SL)

CONFERENCE-WIDE placement
Contact Azwaldo Villota (SL)
1:00 AM


Stacey Fox (Sage Duncan-SL)

Live Performance in Second Life

(LIVE AUDIO MUSIC)

2:00 AM
Deb Butler (Debs Regent-SL)
Ligeia Westwick-SL

A Living London: Non-Educational
Sims that Work for Education

www.debsregent.com
Moderator: Aidenn Brooks (SL)

Marie Digne (Soso Gao-SL)

The Center for Water Studies: a virtual simulation for real life education
Moderator: Rainbow Drake (SL)

3:00 AM
Jeremy Koester (Jeremy Braver-SL)

Gaming and Learning in SL Talk.
An outside the box look at immersive
environment opportunities in SL.


Moderator: Althaea Xeno (SL)

(LIVE AUDIO)

Chris Swaine (Chris Eggplant-SL)

Validating and recognising skills - a core competency framework

Moderator: Topher Zwiers (SL)

(LIVE AUDIO)

4:00 AM
Marlene Brooks (Zana Kohime-SL)

King's Stone SL Education Research Society - Developing Communities of Learners and Practitioners

(LIVE AUDIO)

Graham Stanley (Baldric Commons-SL) & Kyle Mawer (Frank Spearmann-SL)

British Council - ESL, Second Life and Teenagers: Learner Autonomy for the Digital Natives

Presentation Slides

(LIVE AUDIO)

5:00 AM
Melissa de Zwart (Bramwell Writer-SL)
IP and Virtual Worlds

Suku Sinnappan (Study Writer-SL)
Virtual Identity and Representation

Moderator: Zana Kohime (SL)

(LIVE AUDIO)

Josephine Dorado (Josephine Junot-SL)
Dan Winckler (Dan Magpie-SL)

Creative Collaboration and Cultural Exchange

Moderator: Collan Beck

(LIVE AUDIO)

6:00 AM
Melissa de Zwart (Bramwell Writer-SL)
Suku Sinnappen (Study Writer-SL)
Lloyd England (Foxy Pinion-SL)
Debbie McCormack (Seeker Esparza-SL)
Francesca Collins (Curiosa Paravane-SL)


Australian Educators Panel

Moderator: Zana Kohime (SL)
Beth Ritter-Guth (Desideria Stockston-SL)

Monsters to Monaarchs: Teaching Literature Using SL

Moderator: Ayn Beresford (SL)


7:00 AM
Kathy Schrock (Kathy Dryburgh-SL)

Guide to SL for K-12 Educators

Moderator: Max Chatnoir (SL)

Peter Twining (RL)
Schomer Simpson (SL)


Using Teen Second Life to Explore Visions of Schome (Not school- not home- Schome, the Education Systerm for the Information Age)

Moderator: Collan Beck

8:00 AM
Suzi Mazzenga (Xirconnia Morphett-SL)

Drawing on Second Life Experiences to Enrich the First Life

Moderator: Meriwether Voom (SL)
Catherine Dutton & Lillian Chenoweth (Catherine Soderstrom & Prof Kuhn - SL)

Asynchronous Student Orientation to Second Life

Moderator: Rainbow Drake (SL)


9:00 AM
KEYNOTE PRESENTATION
Ken Hudson (Kenny Hubble-SL)


Loyalist College in Second Life
Slides

Moderator: Catherine Soderstrom (SL)

(LIVE AUDIO)
Satellite 1
Satellite 2
Stand Alone Games only
10:00 AM
KEYNOTE PRESENTATION
Holly Stewart (Ada Alfa-SL) and
Chuck Hamilton (Longg Weeks-SL)

IBM Keynote

Moderator: Desideria Stockton (SL)

(LIVE AUDIO)
Satellite 1
Satellite 2
Stand Alone Games only
11:00 AM
KEYNOTE PRESENTATION
Bill Mosely (Pirate Shipman-SL)

Keynote Presentation

Moderator: Cyndi Uriza (SL)

(NARRATED AUDIO)
Satellite 1
Satellite 2
Stand Alone Games only
NOON
Barry Joseph (Globalkids Bixby-SL)

(Educator's) History of the Teen Grid - A Global Kids Choose-Your-Own-Best-Practices Adventure.

Moderator: Cyndi Uriza (SL)

(LIVE AUDIO)

En Ye (Yearn Au-SL)

Using SL to Enhance Software Engineering Education: The
MO-SEProcess Game & SL Groupthink Game


Moderator: Derrik Beck

1:00 PM
KEYNOTE PRESENTATION
Sarah Robbins (RL)/Intellagirl Tully (SL)

Engagement in Second Life Learning

Moderator:Max Chatnoir (SL)

(LIVE AUDIO)
Satellite 1
Satellite 2
Stand Alone Games only
2:00 PM
Nola Johnston (Enjay Ellison-SL)

A Learning Quest

Moderator: Robins Hermano (SL)

Cynthia Calongne (Lyr Lobo-SL)

Colorado Technical University in Second Life: The Amusement and the Maze Game Class Projects

Moderator: Farley Scarborough

(LIVE AUDIO)

3:00 PM
Break: Social Events
Break: Social Events
Break: Social Events
Break: Social Events
4:00 PM
John Jamison (Virtual Bacon-SL)

Two Years of Introducing Educators to Second Life in 60 Minutes, or: Tips for Dinosaur Wrangling

Moderator: Rainbow Drake (SL)

(LIVE AUDIO)

Kevin Jarrett (KJ Hax-SL)

A K-20 Educator's Journey Through Second Life

Moderator: Ayn Beresford

(LIVE AUDIO)

5:00 PM
KEYNOTE PRESENTATION
Peggy Sheehy (Maggie Marat-SL)
Catherine Parsons (Victoria Gloucster-SL) Kevin Jarrett (KJ Hax-SL)


K-12 Panel: "To Affinity and Beyond: Fostering meaningful and productive relationships in a virtual reality environment"

Moderator: Collan Beck
Satellite1
Satellite 2
Stand Alone Games only
6:00 PM
Peggy Sheehy (Maggie Marat-SL)

Ramapo Islands: A New Dimension in Learning

Moderator: Corwin Carillion (SL)

Wainbrave Bernal (SL)/ Jonathan Richter (RL)

Creating a community of practice and searchable database of learning objects in Second Life: The SaLamander Project

Moderator: Aidenn Brooks (SL)

(LIVE AUDIO)

7:00 PM
KEYNOTE PRESENTATION
Lindy McKeown (Decka Mah-SL)

Action Learning in Second Life

Moderator: Catherine Soderstrom (SL)
Satellite 1
Satellite 2
Stand Alone Games only
8:00 PM
KEYNOTE PRESENTATION
Jeffrey Corbin (Zazen Manbi-SL)

Science Keynote: SL Science School

Moderator: Max Chatnoir (SL)
Satellite 1
Satellite 2
Costume Dance Canadian Educators Hospitality
Social
9:00 PM
Ferdi Serim (Hodjazz Edman - SL)

Boats on Mars

Moderator: Rainbow Drake (SL)

Chris Collins (Fleep Tuque-SL)
Nancy Jennings (Sweetpea Sunnyside-SL)


SL Best Practices in Education: An observational survey of educational institutions in the virtual world of Second Life.

(LIVE AUDIO)

10:00 PM
Beth Ritter-Guth (Desideria Stockton, SL)

The GenX Professor: Teaching Issues for the Non-Tenured, Round Table Discussion

Moderator: Corwin Carillon (SL)



11:00 PM






Please note: If you have offered to volunteer on the Presentation Selection and Scheduling Committee please make sure your name is on the list.

Hospitality events are open to all-comers, even if labeled for a specific group. If you would like to schedule a social event for your area of interest, please contact Marlene Brooks (SL Zana Kohime).